Yardım Yardım  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Solak Gitar

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 4>
Yazan
  Konu Ara Konu Ara  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
sirin_toprak Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Yer: Bilecik
Durum: Offline
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Solak Gitar
    Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 02:22
Arkadaşlar gecenin bir körü aklıma geldi. Acaba solak gitarları özel mi yaptırmalı yoksa benim şu an yaptığım gibi telleri ters mi çevirmeli? Bu aslında biz solaklar için çok büyük sorun. Çünkü beğendiğimiz bir gitarı solak değil diye alamıyoruz. Bazen tünelden geçerken elektro gitarlar görüyorum. içim eriyor Cry Düşünceleriniz önemli. Teşekkürler.
Hayatın Anlamı KEŞKE Dememektir
Yukarı Dön
Sponsor Linkler

Yukarı Dön
wentor Açılır Kutu Gör
Yetkili Kullanici
Yetkili Kullanici

Yer: Türkiye
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı wentor Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 03:25

Solakların gitar çalarken en az sağlaklar kadar rahat ederek çalmaları en önemli konu bana göre. Eğer elektrodan bahsedecek olursak tellerini değiştirerek sağlak bir elektro gitarı solağa çevirebilirsiniz. Ama hiçbir zaman solaklar için üretilmiş bir elektro gitar gibi olmaz.

1- Görünüşü insana garip gelir.
2- "Ahanda aslında o sağlak gitar ama solak yapmış" derler.
3- Tone ve Volume düğmeleri yukarıda kalır ki bu çalmayı bir nebze zorlaştırır.
4- Tremolo kolu kullanılacaksa; bu bayağı bir zorlaşır, çünkü kol yukarıda olacaktır. 
5- Jack girişi gövdenin yukarı kısmında olacak, görünüşü ve çalışı nispeten etkileyecektir.
6- Bazı ünlülerin bilerek solak gitar değil de sağlak gitar kullandıklarını görüyoruz. (Kurt Cobain, Jimi Hendrix)
7- Bundan yola çıkarak; solak gitar çalanların fazla uzun yaşamadıklarını söyleyebiliriz. ( Şaka tabi)

Nispeten klasik ve akustik gitarlarda bu sağlak gitarı solak yapmak çalmayı fazla zorlaştırmaz. Sonuçta kasa tam bir simetri içinde olduğundan sağlak bir gitar, telleri değiştirilerek kolaylıkla solak bir gitara dönüştürlebilir. Şayet kesik gövdeli klasik ve akustik gitardan bahsedecek olursak; elektro gitar için yukarıda yazdıklarım yine geçerli olacaktır. Gitarın EQ ayar tablosu aşağıda kalacaktır, jack girişi yukarıda olacaktır vs vs...

Kendi fikrim; eğer solaksanız solak bir gitar almanız yönünde. Fiyatları belki sağlak gitarlardan biraz pahalı olabilir.

Düzenleyen wentor - 12 Mayıs 2007 Saat 03:26
Yukarı Dön
cagatay Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı cagatay Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 12:59
Solak olupta sağlak enstrüman çalan bir çok tanıdığım var..İlk başta zorluk yaşansada sonradan bunu avantaj haline getirenler oluyor..Ve bu tanıdıklarımın bir çoğu tabiri caizse *it gibi enstrüman çalıyorlar...

*İT:mükemmel..

Düzenleyen cagatay - 12 Mayıs 2007 Saat 13:01
Yukarı Dön
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 13:03
Yukarı Dön
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 13:05
Orjinalini yazan: cagatay cagatay Yazdı:

Solak olupta sağlak enstrüman çalan bir çok tanıdığım var..İlk başta zorluk yaşansada sonradan bunu avantaj haline getirenler oluyor..Ve bu tanıdıklarımın bir çoğu tabiri caizse *it gibi enstrüman çalıyorlar...

*İT:mükemmel..
bunu bende denedim ama ne yazık ki sağ elimle yemek bile yiyemiyorum Big%20smile çok mu beceriksizim acaba
Yukarı Dön
korhancagla Açılır Kutu Gör
Yetkili Kullanici
Yetkili Kullanici
Sessiz Şarkılar

Yer: Türkiye
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı korhancagla Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 14:13
Kabiliyet meselesi :P
Yukarı Dön
moosa Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı moosa Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2007 Saat 15:31
Gitara ilk başladığımda beni de sağlak çaldırmaya çalıştılar ama beceremedim bir türlü, hiç tat alamıyordum çaldıklarımdan. Daha önce başka bir başlıkta da yazmıştım, çok mağduruz solaklar olarak. Devlet sahip çıksın bize Tongue . Malezya yapımı dandik bi washburn gitarım var yıllardır onu kullanıyorum. Kıvılcım müzikte bir tane solak fender stratocaster var, 3000 ytl civarında. E şimdi onu aldık diyelim bi tane de marshall amfi almak lazım, e bide düzgün bi prosesör lazım, off ooff Big%20smile
Yukarı Dön
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2007 Saat 22:44
Orjinalini yazan: korhancagla korhancagla Yazdı:

Kabiliyet meselesi :P
haklısın Korhan ona da katılıyorum. Ama benim istediğim sağlaklarla aynı şartlarda olmak. Niye daha fazla para ödüyoruz. Birimiz sağını birimiz solunu kullanıyor. Hatta sağlaklar için daha güzel ve ayrıntılı gitarlar yapılıyor. Ben eşitlik istiyorum. Kabiliyet zaten varsa vardır LOL
Yukarı Dön
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2007 Saat 22:47
Orjinalini yazan: moosa moosa Yazdı:

Gitara ilk başladığımda beni de sağlak çaldırmaya çalıştılar ama beceremedim bir türlü, hiç tat alamıyordum çaldıklarımdan. Daha önce başka bir başlıkta da yazmıştım, çok mağduruz solaklar olarak. Devlet sahip çıksın bize Tongue . Malezya yapımı dandik bi washburn gitarım var yıllardır onu kullanıyorum. Kıvılcım müzikte bir tane solak fender stratocaster var, 3000 ytl civarında. E şimdi onu aldık diyelim bi tane de marshall amfi almak lazım, e bide düzgün bi prosesör lazım, off ooff Big%20smile
Bende sağlak çalmayı denemiştim daha öncede dediğim gibi. Ama insan çok zorlanıyor. Ve 3000 Ytl den bahsediyoruz. Burada kampanyayı başlatıyorum. Solaklara özgürlük Cry 
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 4>
  Paylaşılmış Konu   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.

| Ana Sayfa | Anket | Şiir | Hakkımda | Ziyaretçi Defteri |
| Müzik Sözlüğü | Midi Sözlüğü | Çalgı Bilgisi | Teknik Bilgi | Forum | Linkler | Donanımlar | Müzik Yazılımları |
| Yabancı Midi | Müzik Wallpaper |

Melodik.net e bağış yapmak için tıklayın.

Bağış yapanlar:
Ladislav Vitásek
$5,00 USD

Copyright © 2000 - 2014 Melodik.net.net
Bilgisayar ile müzik.