Yardım Yardım  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

9/8 lik Ölçü nedir?

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazan
  Konu Ara Konu Ara  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
freeware Açılır Kutu Gör
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

Yer: Syrian Arab Republic
Durum: Offline
Noktalar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı freeware Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 9/8 lik Ölçü nedir?
    Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 Saat 09:52
arkadaşlar 9 8 lik ölçü yü ölçüyü bi anlatsanız bi<zahmet Embarrassed
uzun olsun yeter
Yukarı Dön
Sponsor Linkler

Yukarı Dön
sirin_toprak Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Yer: Bilecik
Noktalar: 425
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sirin_toprak Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 Saat 10:01
konu başlığı yanlış. cümlenin kurulma biçimi çok kötü. bu şekilde bir cevap alacağınızı sanmam. ama genel anlamda ritm 1-2    1-2    1-2    1-2-3 tür. Buna örnek parçalar dinlemenizi tavsiye ederim.

Hayatın Anlamı KEŞKE Dememektir
Yukarı Dön
**FATİH** Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Yer: Türkiye
Noktalar: 219
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı **FATİH** Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 Saat 12:57
9-8 de diğer ölçüler gibi bir ölçüdür.Aksak ritimdir.Genellikle hareketli oyun havaları(roman) çalınırken kullanılır.Tabi 9-8 lik ölçüde,türkü,sanat müziği ve yöresel bazı müziklerde çalınır.Sanat müziğinde de önemli bir ölmçüdür.Mesela bir bahar akşamı ile başlayan eser 9-8 sanat ritimiyle çalınır.9-8 türküye örnek "beyaz giyme toz olur" türküsü verilebilir.Ege yöresinde çokça çalınan "Harmandalı" da 9-8 dir.Yani 9-8 lik ölçü,pek çok müzik türünde kullanılmaktadır.Pop,rack v.s.Genel kullanımı bu şekildedir.
Bu da basit bir örnek 9-8 ölçüye:

9-8
Bu ritmi fl studio da yapmıştım.

Madem ritim konuşuyoruz,bunlarda diğer ölçülerdeki ritim örnekleri.Bu ritimleride fl studio da yaptım.En azından fikir verir:

5-8

halay

2-4 ankara

2-4

3-4 [/UL">

7-8 karadeniz

Ritimler yöreden yöreye farklılık gösterir.Mesela ankara oyunları için kaşıklı 2-4 lük ritimler kullanılır.Darbukaların vuruşlarıda buna göre değişir.5-8 lik ritim de aynı şekilde farklı varyasyonlarla karşımıza çıkmaktadır.Karadeniz 5-8 ayrıdır,standart 5-8 ayrıdır.5-8 de thm,tsm,karadeniz ve pop olarak kullanılır.7-8 likde aynı şekilde.Hem türkü hem hareketli olan karadeniz havaları için ayrı ayrıdır.

Düzenleyen **FATİH** - 30 Kasım 2007 Saat 13:06
Yukarı Dön
nnnn Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Noktalar: 309
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı nnnn Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 Saat 15:19
Dokuz tane sekizlik yani LOL yarım vuruştan oluşan ölçü. Toplamda 4,5 oluyor. LOL
Yukarı Dön
maniac_4141 Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Noktalar: 350
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maniac_4141 Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 Saat 16:29
Nilüfer - Mavilim Smile
Yukarı Dön
roni Açılır Kutu Gör
Tecrübeli Kullanıcı
Tecrübeli Kullanıcı

Noktalar: 223
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı roni Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2007 Saat 03:02
9/8  lik ölçü. 9 tane sekizlik vuruştan oluşan ölçü demektir.Bunun farklı türleri var.Batıda 3+3+3 : 9 olarak yer alırken bizde: 
2+2+2+3
2+3+2+2
3+2+2+2 vuruş şekilleriyle yer alır.yani 3 lüsü basta 2.sırada ve sonda olabilir.ege ve trakyada 9 zamanlı eserler çok fazla yer alsada değişik yörelerde 9 zamanlı eserlerde var.Mesela karadenizde.zeybekler in neredeyse tamamı 9 zamanlıdır.
9 zamanlı parçalar her zaman 9/8 olmazlar . 9/4 (ağır zeybekler ) 9/2 olabilir(çok nadir)

aksak bir rtimdir.Aksak rtimler 2 ye  bölünmezler.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003853646944&ref=tn_tnmn

www.aranmusic.net (yakında açılacak)
Yukarı Dön
sseevvaall Açılır Kutu Gör
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı sseevvaall Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2008 Saat 15:42
Arkdaslar bana aksakk ölçü nedir yarına kadarr gerçekk olarakk yazar mısınızz ????

Arkadaşlar aksak ölçü nedir? Yarına kadar yazabilir misiniz?

Düzenleyen wentor - 15 Ekim 2008 Saat 15:51
sewalgugercın
Yukarı Dön
munkis Açılır Kutu Gör
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı munkis Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2008 Saat 01:22
Orjinalini yazan: sseevvaall sseevvaall Yazdı:

Arkdaslar bana aksakk ölçü nedir yarına kadarr gerçekk olarakk yazar mısınızz ????

Arkadaşlar aksak ölçü nedir? Yarına kadar yazabilir misiniz?

"Gerçek olarak" yazmalıyız..
Sahtesi yalanı olmamalı...
Hakiki olmalı; doğru yolu göstermeli..
Aydınlık yolları olmalı..
Ferahlık yaratmalı..
Gerçek olmalı...

...

İçerisinde hem ikişerli hem de üçerli vuruşlar barındıran ölçülerdir. İkiye bölünmezler. Diğer bir adı da "karma ölçü"dür.
Yukarı Dön
burcu95 Açılır Kutu Gör
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı burcu95 Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2010 Saat 16:50

Arkdslar  9/8 lik bi ezginin ölçü çizgilerinin nası çekildiğini gösterirmsnz ?

Bi de    4/4 lük , 4 ölçüden oluşan ezgi yazarmısınz ?
Burcu
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Paylaşılmış Konu   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,086 Saniyede Yüklendi.

| Ana Sayfa | Anket | Şiir | Hakkımda | Ziyaretçi Defteri |
| Müzik Sözlüğü | Midi Sözlüğü | Çalgı Bilgisi | Teknik Bilgi | Forum | Linkler | Donanımlar | Müzik Yazılımları |
| Yabancı Midi | Müzik Wallpaper |

Melodik.net e bağış yapmak için tıklayın.

Bağış yapanlar:
Ladislav Vitásek
$5,00 USD

Copyright © 2000 - 2014 Melodik.net.net
Bilgisayar ile müzik.