Melodik.net Ana Sayfa  
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Gitarda Vibrato Tekniği

 Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazan
  Konu Ara Konu Ara  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
izmirperla Açılır Kutu Gör
Normal Kullanıcı
Normal Kullanıcı


Kayıt Tarihi: 04 Aralık 2014
Durum: Offline
Mesajlar: 46
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı izmirperla Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Gitarda Vibrato Tekniği
    Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2018 Saat 23:19
Gitarda Vibrato Nasıl Yapılır?

Özellikle vibrato tekniği gitar öğrenim sürecinizde ihtiyaç duyabileceğiniz temel tekniklerden biridir. Bu yazımızda gitarda vibrato nedir ve gitarda vibrato nasıl yapılır sorularına yanıt arayacağız?Gitarda vibrato tekniği başlıca tüm gitar çeşitleri üzerinde iki şekilde gerçekleşir.

1. Gitarda Parmak Vibrato Tekniği

Gitarda iki vibrato tekniği bulunur bunlardan birincisi olan parmak tekniği, sol el ile gitar tuşesi üzerinde gerçekleşir. Gitarda vibrato yapabilmek için belli bir süre teknik çalışmalar gerekmektedir. İlk olarak sol el parmak duruşu doğru olmalıdır. Sonrasında vibrato yapan parmağınız diğer parmaklarınızdan bağımsız olmalıdır. Bu ön koşullar sağlandıktan sonra kendinize her parmak için bir tel veya perde seçmeniz gerekir. Seçilen tel ve perdeye vibrato yapacak parmağımızı yerleştirip teli aşağı ve yukarı çekip iterek ses dalgalanmasını hissedip duymanız gerekmektedir. Bunu belli bir süre tekrar edip çalıştıktan sonra bu teknik refleks kazanacaktır.

2. Gitarda Bilek Vibrato Tekniği

Gitarda vibrato tekniklerinden ikinci teknik olan bilek tekniği, parmak tekniğine oranla kavrama süreci biraz daha zordur. Bu tekniğimizde de tele ve perdeye vibratoyu yapacak olan parmağımızı yerleştiriyoruz. Yerleştirilen parmağımızı bilekten sağa ve sola doğru ilk başta yavaş yavaş oynatıyoruz. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürerek sağa ve sola doğru oynatma işleminin hızlandırıyoruz. Belli bir süre sonra bu hareket refleks haline gelecek ve vibratoyu doğru bir şekilde icra edeceksiniz.

Yazımızı ayrıntılı okumak için lütfen ziyaret edin:
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Paylaşılmış Konu   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,188 Saniyede Yüklendi.
| Armonik.net | Coşkun Karabulut | İrem Özyurt | İlhan YÜCEL | Bozbey | Kelime Arama Yardımcısı |

Copyright © 2000 - 2018 Melodik.net.net
Bilgisayar ile müzik.