Ana Sayfa
Anket
Şiir

Ziyaretçi Defteri


Müzik Sözlüğü
Midi Sözlüğü
Çalgı Bilgisi
Teknik Bilgi
Forum
Linkler
Donanımlar
Müzik Yazılımları


Türkçe Midi
Yabancı Midi
Müzik WallpaperWeb Melodik.net


Melodik.net e bağış yapmak için tıklayın.

Bağış yapanlar:
Ladislav Vitásek
$5,00 USD


BİLGİSAYARLA MÜZİK KONUSUNDA BİLGİYE ULAŞMA 2

sonra üye olacağınız news in adını yazın ve news e üye olun. Eğer üye olacağınız news şifre istiyorsa news.yavuzcetin.com gibinews in adını yazdığınız penceredeki News sunucum oturum açmamı gerektiriyor u işaretleyin bu news.anet.net.tr de gerekmez. Daha sonra Hesap adınızı ve Parolanızı yazın Güvenli Parola Doğrulaması (SPA) kullanarak oturum aç ı işaretleyin ve sonu tıkladıktan sonra üyelik işlemleriniz tamamlanır.Bundan sonra üye olduğunuz news de takip etmek istediğiniz grupları seçin. News.yavuzcetin.com a üye olmak için info@yavuzcetin.com a bir e-mail gönderip kullanıcı adı ve şifre istemeniz gerekmektedir. Müzisyenler için buluşma noktası olmayı hedefleyen News.yavuzcetin.com üyelerine FTP hizmeti ve 10mb lık bir e-mail hesabı vermektedir.

FORUMLAR VE NEWS LERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

News e ya da foruma üye olduktan sonra her şey bitmiyor. "Ben istediğimi sorarım bu işi bilenlerde bana cevap verir" diye düşünürseniz yanılırsınız. News lerde ve Forumlarda uyulması gereken kurallar ve soru sormada dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kimseye hakaret etmeyin, küçük düşürücü sözler kullanmayın.
  • Bu tür ortamlarda yazışma ile ilgili terminolojik kelimeleri ve kuralları öğrenin. e-mail yardım
  • Sorularınız da ne demek istediğinizi doğru bir Türkçe ile ve çok net belirtin. Yani sizin sorunuza insanlar "şunu mu demek istedin acaba?" diye tekrar soru sormasın.
  • Bir soru sormadan önce, soracağınız konu hakkında kendiniz cevabı bulmak için uğraşın, Internet'te araştırma yapın. Örneğin bir programda yapamadığınız bir şey varsa önce programı kullanmaya çalışın eğer aradığınızı bulamazsanız forumda ya da news de sorun. Soruda çözüme ulaşmada yaptıklarınızı yazın son çare olarak oraya yazdığınızı hissettirin.
  • Çok genel sorular sormayın. Örneğin "bilgisayarla nasıl müzik yapabilirim" ya da "Cakewalk nasıl kullanılır?" gibi çok genel bir soru sorduğunuzda büyük ihtimalle cevap alamazsınız alsanız da aldığınız cevap fazla işinize yaramaz. Ama şöyle derseniz "Cakewalk da wav ve midi track ları arasında senkronizasyon sorunu yaşıyorum bunu nasıl çözebilirim?". Mutlaka cevap alırsınız ve aldığınız cevap sorununuzu çözer. Diyorsanız ki ben bu konunun terminolojisine ait kelimeleri bilmiyorum o zaman daha önce o ortamda yazılmış tüm yazıları okuyun. Bu size derdinizi anlatacak kadar fikir verir.
  • Fizik kanunlarına aykırı ya da saçma sorular sormayın. Örneğin "wav kaydının içinden solistin sesini nasıl silebilirim?" gibi bir soru sorduğunuzda net bir cevap alamazsınız çünkü bu sesin fiziğine uygun değildir.

Özetle; soru sormadan önce sorununuzu çözmek için kendiniz uğraşın, Internet'te araştırma yapın sonra bir başkasına sorun. Unutmayın ki sizin sorununuz kimseyi ilgilendirmez ve sizin sorununuz için zaman ayırmak zorunda değildir. Eğer bir konunun üzerinde hiç uğraşmadan soru soruyorsanız kimse ilgilenmez. Eğer birileri sorunuza cevap veriyorsa bunun için cevap veren insana teşekkür edin. Aldığını alıp çekip gidilen bir tavır bir sonraki karşılaşmada hiç de iyi bir sonuç vermez.

E-mail adresime her gün birçok soru geliyor. Bu soruların çok az bir kısmı cevap verilebilecek nitelikte. Nedenine gelince çoğu zaman sorulan sorunun cevabı zaten Melodik.net in içinde var ya da herhangi bir arama motoruna birkaç kelime yazılarak bulunabilecek bir konu ya da üzerinde biraz zaman harcanarak bulunabilecek kadar basit bir şey. Ama insanlar işin kolayına gidip birine sorayım cevap alayım işime bakayım tavrıyla davranıyorlar. Bana gelen her e-maile cevap yazıyorum. Eğer sorulan sorunun cevabını biliyorsam anlatıyorum, bilmiyorsam "cevabını bilmiyorum" diyorum. Cevap yazdıklarımın bir kısmından teşekkür cevabı geliyor ve teşekkür cevabı yazan insanların birçoğu ile yazışmaya devam ediyorum ve ben de onların bilgilerinden faydalanıyorum. Başlangıçta aklımda olmayan bu paragraf tüm yazı bittikten sonra buraya eklendi. Çünkü bu konu çok sinirimi bozuyor. Ben saatlerce uğraşmış Cakewalk ta Soundfont Nasıl Kullanılır diye Teknik Bilgi sayfasında yazı yazmışım, kalkıp biri bana Cakewalk ta Soundfont Nasıl Kullanılır diye siteden e-mail gönderdiği zaman sinirlerim tepeme çıkıyor ama yine de sabırla cevaplıyorum. Neyse fazla uzattım... Üzerinde kitap bile yazabilecek kadar dolu olduğum bu konuyu burada bitiriyorum. Ama istek gelirse belki devamını da yazabilirim.

FTP LER VE PAYLAŞIM YAZILIMLARI

Aradığız programları FTP ( File Transfer Protocol ) lerde ya da Kazaa, WinMX gibi dosya paylaşım yazılımlarıyla bulabilirsiniz. FTP ler de arama yapmak için http://www.oth.net/ sitesini kullanabilirsiniz. Oth.net te bulacağınız FTP lerin çoğunda Ratio (nispet, oran) kuralı vardır. Yani FTP ye gönderdiğiniz dosya oranında dosya alabilirsiniz. FTP ye bağlandığınızda Ratio oranını açılışında yazar. Bazılarında oran 1/1 dir bazılarında 1/10 (1mb lık dosya download edebilmek için 100kb lık dosya gönderme). Bu FTP lerin Upload klasörüne dosya göndermek için Cuteftp, download için ise Getright yazılımlarını kullanabilirsiniz. Ratio lu FTP lerde aradığız dosyayı bulma ihtimaliniz yüksektir ama download, hızlı bağlantınız yoksa biraz zordur. Çünkü download ve upload işlemlerini bir oturumda yani bir bağlantıda bitirmek zorundasınız. Bugün dosya göndereyim yarın download edeyim olayı yoktur.

BİLGİ ALINABİLECEK TÜRKÇE WEB SİTELERİ

Linkler sayfasında bilgisayarla müzik konusunda birçok link bulabilirsiniz. Bu linklerin içinde en faydalıları olarak düşündüğüm 3 site aşağıdakilerdir.

1. http://pcmuzik.da.ru/
2. http://www.garaj.org/
3. http://www.ilkersen.com/muzik/

SON SÖZ

Bilgisayar ve müzik konusunda bilgili ve bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen  insanlara soru sormadan önce biraz araştırın, uğraşın cevabı bulamazsanız net ifadelerle soru sorun. İngilizce forumları biraz incelerseniz genelde şunu görürsünüz: soru soran önce bilgisayarındaki donanımını, işletim sistemini, yazılımlarını ve bilgi seviyesini yazar sonra sorusunu çok net ifadelerle sorar.

Ben kullandığım programlarla ilgili bir sorunla karşılaştığım zaman arama motorları kullanarak sorunumun cevabını bulabileceğim sitelere ulaşırım. Hiç İngilizce bilmememe rağmen sitelerdeki yazılarda işime yarayacak anahtar kelimelerden İngilizce-Türkçe sözlüğü de kullanarak cevabı bulmaya çalışırım. Cevabı bulamazsam bana yardımcı olabileceğini düşündüğüm insanlara yazarım.

Yazan: melodik1 2 
Teknik Bilgi Ana SayfaBilgisayar ile müzik.
Copyright © 2000 - 2014 Melodik.net